Щоб діагноз «рак» не став смертельним вироком

Хочеться звернутися до Вас з актуальним питанням раннього виявлення та профілактики онкологічних захворювань.

Спочатку трохи статистики: Україна на другому місці в Європі за темпами поширення раку. Щороку більше 160 тис. наших співвітчизників дізнаються, що вони онкохворі. Від раку щороку помирає близько 90 тис. українців. Ризик розвитку онкологічних захворювань становить протягом життя для чоловіків 28%, для жінок – 18%. Тобто, злоякісні новоутворення вражають в Україні кожного четвертого чоловіка і кожну шосту жінку.

Основними локалізаціями злоякісних новоутворень серед чоловіків є злоякісні новоутворення легенів, злоякісні новоутворення шкіри, передміхурової залози, рак ободової та прямої кишки; у жінок  - рак молочної залози, пухлини шкіри, злоякісні новоутворення тіла матки, шийки матки, яєчників та кишківника.

Схожа ситуація відмічається і в нашому районі. Так, протягом 2019 року онкологічні захворювання виявлено у 30 мешканців Розівського району – показник захворюваності склав 35,2 випадки на 10 тис. населення (в Україні цей показник склав 37,6 випадків на 10 тис. населення).

Особливе занепокоєння викликає те, що в нашому регіоні близько 60% серед вперше захворілих – з ІІІ та ІV стадіями онкопатології, коли ефективність лікування значно знижується. Наприклад, рак молочної залози на І стадії виліковний в 95% випадків, а з ІІІ -  ІV – лише 20-40% випадків.

Що ж ми можемо зробити, щоб покращити виявлення онкологічних захворювань на ранніх стадіях?

По перше, потрібно проведення сімейними лікарями профілактичної роботи та проведення дієвого онкоскринінгу. Онкологічний скринінг – це спеціально підібрані методи обстеження (інструментальні чи лабораторні), які дозволяють виявити злоякісні новоутворення в осіб, які входять в групу ризику і на момент обстеження не мають симптомів онкологічного захворювання.

На офіційному сайті МОЗ України зазначено, які обстеження і в якому віці слід пройти чоловікам та жінкам. Скринінгові обстеження важливо пройти всім особам, які входять до групи ризику: зловживання алкогольними напоями та тютюнопаління; хронічні вірусні захворювання (віруси гепатиту В і С, вірус папіломи людини); особи, старші 50 років; імунодефіцит; надлишкова маса тіла; несприятлива спадковість (близькі родичі мали злоякісні новоутворення, ризик розвитку ракових клітин, деякі сімейні генні мутації); проживання в несприятливих екологічних умовах; робота на шкідливих підприємствах; постійні стресові стани та недосипання.

В даний момент деякі види онкоскринінгу можна пройти безкоштовно за направленням вашого сімейного лікаря, наприклад колоноскопію (особам, старшим 50 років). Наразі вирішується питання  щодо  безкоштовного проходження мамографії.

Орієнтуючись на вік та стать, сімейний лікар може стати унікальним диспетчером, який вчасно б’є на сполох, спрямовуючи хворого туди, де діагноз підтвердять або скасують.

З цього року сімейними лікарями нашого Центру пожвавлена робота щодо ранньої діагностики онкологічних захворювань: за показаннями пропонується проходження мамографії, колоноскопії, огляд гінеколога з проведенням ПАП-тесту для жінок; огляд уролога та дослідження крові на простат-специфічний антиген у чоловіків.

Насамкінець хочу зазначити, що лише спільні зусилля лікарів та пацієнтів в цьому актуальному питанні зможуть покращити ситуацію із своєчасним виявленням онкологічних захворювань, а це значить, що діагноз «онкологічне захворювання» не буде таким страшним вироком через його невиліковність.

 

Директор КНП «Розівський центр ПМСД»                               Олександр ЯЛОВЕЦЬ