Захист дітей від участі у воєнних діях і збройних конфліктах

Проведення антитерористичної операції на сході країни та соціально-економічна нестабільність спричинили напругу в суспільстві, у тому числі й у дитячому середовищі. Особливо гострою є потреба захисту прав дітей із числа внутрішньо переміщених осіб.

Люди, що мусили виїхати з зони проведення антитерористичної операції, стали уразливими категоріями населення. Цілі родини, самотні люди, люди похилого віку були змушені покинути дім і виїхати у безпечну місцевість. Але залишились й ті, хто не покинув оселі. Залишились діти, які наразі потребують захисту і соціальної підтримки.

 

У зв’язку з набранням 21 лютого 2016 року чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення соціального захисту дітей та підтримки сімей з дітьми» внесено відповідні зміни та доповнення до Закону України «Про охорону дитинства». Зокрема змінено редакцію статті 30 цього нормативно-правового акта.

Зміст статті 30 визначає імперативну норму Закону щодо  заборони участі дітей у воєнних діях і збройних конфліктах. Тобто законодавчо визначена чітка заборона участі дітей у воєнних діях і збройних конфліктах, включаючи: вербування, фінансування, матеріальне забезпечення, навчання дітей з метою використання у збройних конфліктах інших держав або насильницьких діях, спрямованих на повалення державної влади чи порушення територіальної цілісності, а також використання дітей у воєнних діях і збройних конфліктах, залучення або втягування дітей до не передбачених законами України воєнізованих чи збройних формувань, пропаганди війни.

На службу у справах дітей покладено функції з виявлення таких дітей та їх сімей, вжиття заходів з метою захисту прав, свобод і законних інтересів неповнолітніх і забезпечення їх найкращих інтересів, тобто вчинення службою дій і рішень, які спрямовані на задоволення індивідуальних потреб кожної дитини відповідно до її віку, статі, стану здоров’я, особливостей розвитку, життєвого досвіду, родинної, культурної та етнічної належності та враховують думку дитини, якщо вона досягла такого віку й рівня розвитку, що може її висловити.

Статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, надається органом опіки та піклування за місцем реєстрації дитини, як внутрішньо переміщеної особи згідно зі статтею 30-1Закону України «Про охорону дитинства». Порядок надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, визначається Кабінетом Міністрів України.

Стаття 1 Закону України «Про охорону дитинства» визначає поняття «дитина, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів» наступним чином: це дитина, яка внаслідок воєнних дій чи збройного конфлікту отримала поранення, контузію, каліцтво, зазнала фізичного, сексуального, психологічного насильства, була викрадена або незаконно вивезена за межі України, залучалася до участі у військових формуваннях або незаконно утримувалася, у тому числі в полоні.

Усі дії служби щодо захисту дітей здійснюються відповідно до норм чинного національного законодавства та норм міжнародного гуманітарного права.

Будьте відповідальними за дітей, оберігайте їх від участі у воєнізованих та бойових діях, пропаганди серед підлітків війни! Бережіть життя своїх дітей!